تاریخچه رقص در دنیا

تاریخچه رقص در دنیا
در این پست می‌خوانید:

رقص یک زبان جهانی است که به ترجمه نیازی ندارد. بطور معمولی رقص یکی از آسان‌ترین راه‌های ارتباطی بین اقوام مخلتف می‌باشد که از ابتدای تاریخ بشریت، رقص با آیین و اعتقادات مخلتف برای بیان احساسات و بیان شخصیت اجتماعی همراه بوده است؛ بطوری که رقص از همان ابتدای وجود ما و وجود طبعیت هموراه بوده است و باعث آرامش و بیان احساسات ما به یکدیگر می‌شود.

وجود رقص از نقاشی‌های غار 9000 ساله در هند مشخص شد که این نقاشی مختلفی از شکار، زایمان، آیین‌های مذهبی، دفن و رقص را به نمایش می‌کشد. شروع کامل رقص از هزاره سوم قبل از میلاد زمانی که مصریان رقص را به عنوان اجزای اصلی مراسم مذهبی خود قرار دادند است. با تحقیق و مطالعه فراوان دانشمندان از نقاشی‌های غارها فهمیدند که کشیش‌های مصری از آلات موسیقی و رقاصان برای وقایع مهم استفاده می‌کردند.

ریشه و تاریخچه رقص در دنیا چیست؟

همه جوامع بشری هیجان و لذت رقص را ابتدای تاریخ بشریت تا کنون تجربه کرده‌اند. بطورمثال مانند نقاشی در غارها که مربوط به رقص‌های انسان‌های اولیه است و هدف از رقص اعتقادات آیینی بوده است. این سنت در یونان جایی که رقص بسیار منظم و آشکار داشت ادامه یافت. نقاشی‌های باستانی مربوط به هزاره‌های اول بیانگر بسیاری از آیین‌های رقص در یونان است به ویژه رقص قبل از شروع هر بازی المپیک مربوط به همین موضوع رقص برای بیان اعتقادات می‌باشد.

با گذشت قرن‌ها، بسیاری از ادیان مختلف در راس آیین خود ار رقص استفاده کردند مانند رقص هندو (بهار اتا ناتیام) که شکل گرفته است.به این ترتیب افراد زیادی مشتاق و علاقه مند به آموزش رقص شدند. البته همه رقص‌های آن دوران فقط برای اهداف مذهبی نبوده‌اند. بلکه مردم عادی در جشن‌ها و سرگرمی‌های خود برای شور و نشاط و هیجان بیشتر ار رقص استفاده می‌کردند. جشن سالانه به افتخار خدای یونانی دیونیسوس و بعدها خدای رومی باکوس شامل رقص چند روزه بوده است. نقاشی مصری 1400 سال قبل از میلاد بیانگر رقص گروهی از دختران با لباس پوشیده است که همراه با چندین نوازنده که برای مردان ثروتمند می‌رقصیدند.

البته این نوع رقص سرگرمی به مرور زمان اصلاح و گسترش یافت بطوری که در زمان قرون وسطی و آغاز دوره رنسانس رقص باله جز جدایی ناپذیر برای طبقه ثروتمند تبدیل شد.

پدر رقص در دنیا کیست؟

رقص برای بسیاری از مردم شور و هیجان به همراه دارد. برای زندگی بسیاری از مردم انگیزه است، بسیاری دیگر با رقص زندگی می‌کنند و برخی دیگر برای سرگرمی به سراغ رقص می‌روند و همیشه رقص مورد علاقه مردم بوده و خواهد بود زیرا رقص نوعی بیان احساسات است

انواع رقص در دنیا

 • رقص ایرانی: بیشتر سبک رقص‌هایی که ریشه ایرانی دارند و برگرفته از مناطق محلی ایران می‌باشد رقص ایرانی نام گذاری شده‌اند.
 • رقص سالسا: نوعی رقص شناخته شده‌ی گروهی می‌باشد که از شهر نیویورک سرچشمه گرفته است.
 • رقص زومبا: رقصزومبا از حرکات رقص و ایروبیک شکل گرفته است که دربردارنده حرکات منظم رقص و ورزش است.
 • رقص تانگو: رقص مجلسی است که ازر کشورهای اروگوئه و آرژانتین نشات گرفته است.
 • رقص شافل: نوعی رقص باشگاهی و ریو است که در کشور استرالیا شکل گرفته است. رقص شافل، رقص پا می‌باشد.
 • رقص هاوس: رقص هاوس با سبک موسیقی الکترونیک می‌باشدو تاریچه رقص هاوس مربوط به دهه 1980 می‌باشد که توسط آمریکایی ابداع شد. رقص هاوس بیشتر در پارتی‌ها، جشن‌ها و عروسی‌ها انجام می‌گیرد.
 • رقص عربی: رقص عربی رقص زنان می‌باشد که در غرب به رقص شکم یا رقص اورینتال شهرت دارد و اصلی‌ترین تکنیک رقص عربی رقص باسن می‌باشد.
 • رقص سامبا: تاریخچه رقص سامبا متعلق به کشور برزیل می‌باشد و بیشتر در جشن‌ها مورد استقبال قرار می‌گیرد.
 • رقص باله: تاریخچه رقص باله مربوط کشور ایتالیا است. رقص باله، رقص صحنه‌ای می‌باشد که نیاز به جنب وجوش فراوان و ورزیدگی اندام رقصده دارد.
 • رقص فلامنکو: تاریخچه رقص فلامنکو مربوط به اواخر قرن 18 می‌باشد که توسط اسپانیایی‌ها خلق شد و به مرور زمان تحت تاثیر رقص‌های دیگر در دنیا قرار گرفت و گسترش یافت. رقص فلامنکو با آواز و موسیقی فلامنکو همراه است.
 • رقص بریک: رقص بریک در ایران با نام رقص برکینگ شناخته می‌شود و نوعی رقص خیابانی است که توسط آمریکایی‌ها خلق شده است و تقریبا نزدیسک به رقص هیپ هاپ می‌باشد.
 • رقص سماع: تاریخچه رقص سماع به زمان پس از اسلام مربوط می‌شود و رقص سماع که چرخش بدن برای اهداف معنوی می‌باشد.
 • رقص جاز: رقص جاز گونه‌ای از رقص‌ها می‌باشد که از رقص آفریقایی آمریکایی سرچشمه گرفته است.
 • رقص هیپ هاپ: رقص هیپ هاپ نوعی رقص خیابانی است که همراه با موسیقی هیپ هاپ انجام می‌شود. تاریخچه رقص هیپ هاپ در دنیا مربوط به دهه هفتاد میلادی است که توسط آمریکایی ها ابداع شده است.
 • رقص هندی: تاریخچه رقص هندی در دنیا مربوط به سده اول قبل از میلاد است که متون رقص هندی در آن زمان نوشته شده است و پس از آن سبک‌های رقص هندی بارها و بارها احیا شده اند.
 • رقص والس: رقص زیبا و آرام دو نفره می‌باشد و تاریخچه این رقص در دنیا مربوط به زوج‌های عاشق می‌باشد که باهم شروع به رقصیدن کردند.
تاریخچه رقص در جهان و ایران

تاریخچه سبک‌های رقص در دنیا

تاریخچه سبک‌های رقص در دنیا مربوط به هزاران سال پیش از میلاد برمی‌گردد. همه مردم از زمان تولد خود انگیزه برای رقصیدن داریم ولی چون هریک از ما از لحاظ جغرافیایی در مناطق مختلف بدنیا آمده‌ایم و هر منطقه رقص محلی مختص خود را دارد پس هر یک از ما سبکی از رقص را بصورت حرفه‌ای توسط اطرافیان خود یاد گرفته‌ایم و بسیاری که علاقه به رقص داشتند به دنبال سبک‌های مختلف رقص در دنیا رفتند و با پیگیری و آموزش هر یک از سبک‌های رقص در دنیا مسلط به تعداد زیادی از سبک‌های رقص در دنیا شده‌اند. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که علاقه زیادی به یادگیری انواع سبک‌های رقص هستید پس به دنبال علاقه خود بروید و هر چه زودتر سبک‌های مختلف رقص را فرا بگیرید چون آدمی با رقص و هیجانات زنده است.

تاریخچه تکامل رقص در دنیا

اولین آثار ثبت شده‌ی رقص از نقاشی‌های غارنوردی 9 هزار ساله در هند ناشی می‌شود و سپس رقص‌های کشیش‌های مصری در مراسم‌های مذهبی که افسانه و داستان خدایان مختلف می‌باشد شکل گرفته است. رقص از همان بدو تولد خود هرروزه دچار تغییر و تحول می‌شود. رقص ابتدا در هند در دیوار غارها ی هند نقاشی شد و سپس در شکرگذاری‌ها و مراسمات مذهبی توسط مصریان گسترش یافت و پس از آن رفته رفته در کل جهان گسترش یافت و هر کشور و منطقه بر اساس اعتقادات و آیین‌های خود، سبک‌های مختلفی از رقص را در مراسم ها و عبادت‌ها و جشن‌های خود پرورش دادند. و امروزه می‌توان به جرات گفت که هر منطقه و هر کشور رقص مخصوص خود را دارند.

دیدگاه‌ها ۱