تاریخچه رقص عربی

تاریخچه رقص عربی
در این پست می‌خوانید:

در این مقاله سعی بر این داریم تا در مورد تاریخچه رقص عربی بگوییم پس با ما همراه باشید تا بدانید که در چه زمانی و توسط چه کسی ابداع شده است؟

خاستگاه آن کجاست؟ در کجا و توسط چه کسانی اجرا می‌شود؟

رقص عربی در غرب به نام رقص شکم یا اوربیتال معروف است توسط زنان اجرا می‌شود و رقص زنان است مهم‌ترین حرکت‌های این رقص، رقص باسن است. تاریخ ظهور و محل ظهور آن چندان مشخص نیست به گفته‌ی برخی کارشناسان تاریخچه رقص عربی به دو قرن اخیر مربوط می‌شود. عده‌ای با نام رقص زنان کولی و رقاصه‌های خاص دربار شاهان صفوی و عده‌ای آن را رقاصه های خاص پادشاهان عثمانی در مصر می‌دانند. معمولا این نوع رقص تنها برای زنان کنیز، کولی و اسیر مجاز بوده است و سایر زنان جهان اسلام چنین رقص را اجرا نمی‌کردند.

تاریخچه رقص عربی در دنیا

برخی قدمت این رقص را به زمان الکساندر بزرگ ربط می‌دهند که در این صورت این رقص لقب قدیمی‌ترین رقص شناخته شده در جهان را خواهد داشت. برخی دیگر از کارشناسان قدمت آن را به دو قرن اخیر ربط می‌دهند. برخی می‌گویند که رقص شکم ریشه در آیین‌های مصر باستان و یونان دارد. برخی دیگر بر این باور هستند که کولی‌ها( رومی‌ها ) در مراکش و اسپانیا گسترش پیدا کرده است. اما نمونه‌های از حرکات آن را می‌توان در نقاشی‌هی مقبره مصر باستان که واضح و رسا است مشاهده کرد.

اما رقص عربی امروزی توسط یک زن سوری به نام مصر کوچک در سال 1893 در شیکاگو اجرا شده است.

این رقص یک هنر باستانی است و قرن هاست در عروسی‌ها و مهمانی‌ها اجرا می‌شود. یک سنت قدیمی از این رقص توسط مردان وجود دارد و تعداد بسیار اندک و نادر از مردان هستند که رقص شکم را اجرا می‌کنند اما رقص عربی توسط مردی که تغییر جنسیت داده بود برای مدتی در قاهره اجرا شد. این نوع رقص توسط زنان ابداع شده است و رقص زنان نیز می‌توان به آن گفت. موجی که در شکم زنان هنگام اجرای این رقص ظاهر می‌شود همانند زنی است که بچه به‌دنیا می‌آورد.

شروع و ریشه آن ریشه در خاورمیانه و آفریقا دارد و گسترش و سیر تکامل آن بیشتر در غرب بود. در قرن بیست و یکم میلادی رقص شکم محبوییت جهانی کسب کرد.

رقص عربی که با نام رقص شکم نیز شناخته می‌شود؛ رقص شکم یک نام غربی می‌باشد. اولین رقص شکم در قرن نوزدهم اجرا و در قرن بیستم تکامل یافت. رقص شکم در ابتدا به رقص سنتی خاورمیانه معروف بود. اصطلاح رقص شکم دربرگیرنده‌ی همه رقص‌های سنتی منطقه خاورمیانه است.

رقص شکم توسط رقصندگان مسافر قاوازی ابداع شده است و این زنان در قرن 18 میلادی به عنوان کولی‌های مصر بودند و در دهه 1830 از قاهره تبعید شدند و سپس در مصر و بعدا در خاورمیانه و اروپا به اجرای رقص شکم پرداختند. این نوع رقص در دهه 1960 و 1970 در ایالات متحده طرفداران زیادی پیدا کرد و به محبوبیت بالایی دست پیدا کرد. زنان غربی رقص عربی را رقص محور زنان می‌دانستند و در جشن‌هایی مانند زایمان و پرستش الهه اجرا می‌کردند.

 تاریخچه حرکات رقص شکم

حرکات کوبه‌ای: در این حرکت معمولا تمرکز بر رقص باسن است و موسیقی یا ضرب برای رقص باسن نواخته می‌شود. حرکات کوبه‌ای شمال حرکت لگن، حرکت عمودی لگن، ضربه‌های ران به سمت خارج ، لیفت لگن و پیچ خوردگی مفصل ران است. حرکت‌های کوبه‌ای با استفاده از سایر قسمت‌های بدن می‌تواند شامل بلند کردن یا افتادن لبه‌های دنده‌ای و شانه باشد.

حرکات سیال: حرکات روان و آرام در رقص عربی است که بطور مداوم اجرا می‌شود. این حرکات به کنترل زیاد عضلات شکم نیاز دارند. حرکات سیال شامل شکل افقی و عمودی و یا حلقه‌های بی‌نهایت با باسن، دایره‌های افقی یا کج مفصل ران و لرزاندن باسن و شکم است. این حرکات اساسی ممکن است متنوع و ترکیب شده باشد تا تنوع بی‌نهایت حرکات پیچیده و بافتی را ایجاد کند.

لرز و لرزش: حرکات ریز، سریع و مداوم باسن است که شامل حرکات بالا و پایین ران، حرکات زانوها، لرزش‌های سریع و ریز ران، لرزش‌های مفصل ران، پیچ و تاب‌های بدن و حرکات سینه است.

علاوه براین حرکات بالا تنه است که شامل تغییر سطح حرکت، چرخش، حرکات بازوها، ایجاد خطوط زیبای بدن، ضربات کم، پیچ‌های پشت سرهم و پرتاب سر است.

تاکید رقص عربی بر روی باسن و شکم است که با نوسانات شکم، لرزش باسن و بدن و حرکات پیچیده لگن همراه است. رقصنده‌های ماهر شکم می‌توانند شکم خود را موج‌دار حرکت دهند و همراه با حرکت موجی شکم عظلات باسن خود را کنترل کنندو بلرزانند. این رقص لذت بخش، نرم، زنانه و احساسی است. رقص عربی جشن بدن و احساسات است.

رقصنده‌های معروف رقص عربی

تاکیو کاریکوا رقصنده مصری که به‌عنوان بهترین رقاص رقص عربی شناخته می‌شود. او در زمان جنگ جهانی دوم و بعد از آن هنر نمایی می‌کرد.

سامیا گامال بزرگ‌ترین رقصنده عربی خاورمیانه در دهه 1950 و 1960 میلادی محسوب می‌شود. او همچنین یک بازیگر بود و فیلم‌های مصری از دهه 1940 و 1950 در داستان‌های خود یک رقاص عربی داشتند.

رقص های عربی کودکان ار دیرباز تاکنون

تاریخچه لباس رقص عربی

بیشتر رقصنده‌های عربی از یک نام استفاده می‌کنند. رقصنده‌های عربی سینه‌های بزرگی دارند و پایین تنه آن‌ها اندازه سالم دارد. کمی چاق و توپر بودن بهتر از خیلی لاغر بودن است. لباس سنتی رقص عربی شامل یک دامن براق، رویه پولک‌دار بلند و نازک است.

لباس رقص شکم اولیه شامل یک سینه بند مناسب و کمربندی که روی باسن سوار می‌شود و یک دامن بلند و برای تزئینات جواهرات و پولک بوده است.

امروزه لباس‌های رقاصه‌های عربی پر زرق و برق شده است و شامل دامن بلند و پاره پاره، سینه بند، دست بند تزیئنی، پابند تزیئنی که همه‌ی آن‌ها با پولک و جواهرات تزیئین می‌شوند.

و نکته آخر و بسیار مهم:

برای آموزش رقص عربی از مبتدی تا حرفه ای باید هر یک از تکنیک‌های رقص شکم بارها و بارها تمرین و تکرار شود تا در این رقص تبدیل به یک استاد شوید. به یاد داشته باشید که آموزش رقص ساده خواستار صبر و حوصله است.

دیدگاه‌ها ۰