رقص هیپ هاپ چیست؟

رقص هیپ هاپ چیست؟
در این پست می‌خوانید:

رقص هیپ هاپ نوعی رقص است که ریشه های تاریخی و اجتماعی عمیق در فرهنگ آمریکایی آفریقایی است. این بخشی از کل فرهنگ هیپ هاپ است که از دهه 1970 در برانکس ، نیویورک آغاز شد.
این نوع رقص به سبک‌های رقص خیابانی گفته می‌شود که با موسیقی هیپ هاپ اجرا می‌شود. شامل 9 سبک اساسی است. طبق این که اصطلاح ران را که به معنای مد روز است با حرکت‌های پرش هاپ یکی است و علت نام گذاری آن نیز همین است. هیپ هاپ شامل جنبه‌هایی از رقص مدرن، ضربه و نوسان است که موسیقی و حرکات پیچیده را با هنر ترکیب می‌کند.

تاریخچه رقص هیپ هاپ

تاریخچه اولیه و ریشه‌های هیپ هاپ با آغاز آن در ساحل شرقی به ویژه شهر نیویورک مرتبط است. تاریخچه رقص هیپ هاپ مربوط به اواخر دهه 1970 می‌باشد. این رقص پس از اولین اجرای گروه‌های رقص خیابانی حرفه‌ای در سال 1990 با سبک‌های فانکی مانند ورم، رانینگ من در بین مردم به محبوبیت بالایی دست یافت. بطوری که در دهه 2000 رقص‌هایی مانند چاچا و دوگه به وجود آمدند. اگر چه اصطلاح هیپ هاپ به طور کلی به سبک موسیقی اشاره دارد اما چند عنصر مهم وجود دارد که آن را تعریف می‌کند. از عناصر اصلی فرهنگ هیپ هاپ می‌توان به رپ، دی جی، بریک دنس و هنر گرافیتی اشاره کرد. که باعث به‌وجود آمدن بیت بوکس، کارآفرینی خیابانی، زبان هیپ هاپ، مد و سبک و موارد دیگر شد. دی جی هرس یکی از پیشگامان این نوع رقص است که در سن 21 سالگی از جامائیکا به بروکلین مهاجرت کرد و فعالیت اجرایی غیر رسمی خود را آغاز کرد و به یکی از محبوب‌ترین دی جی‌های ان وای سی تبدیل شد. او موسیقی منحصر به فردی را از دو دستگاه ضیط خلق کرد که از مهم‌ترین عناصر هیپ هاپ است.

سبک‌های رقص هیپ هاپ

سبک‌های رقص هیپ هاپ

آن شامل 9 سبک اساسی و اصلی می‌باشد. این 9 سبک در کنار یک دیگر رقص کامل هیپ هاپ را تشکیل می‌دهند. هر یک از سبک‌ها در زمان‌های مشخص یکی پس از دیگری ابداع شدند و هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشد. هر کدام از سبک‌های زیر شامل حرکات خاص مخصوص هستند که شما را در آموزش رقص هیپ هاپ یاری می‌دهند.

  1. سبک شکستن
  2. سبک قفل کردن و ظاهر شدن
  3. سبک فانک
  4. سبک بالا سنگ
  5. سبگ رقص مایع
  6. سبک بوگالو
  7. سبک رگی
  8. سبک غنایی
  9. سبک استپ قدم زدن

9 مورد از مهم‌ترین سبک‌های آن هستند که به آن‌ها اشاره کردیم.

چرا رقص هیپ هاپ در بین مردم محبوب است؟

این رقص از محبوب‌ترین سبک‌های رقص جهان می‌باشد. بسیاری از رقصندگان قدیمی و جدید ازآن لذت می‌برند حتی اگر این رقص از دهه‌ها پیش آغاز شده باشد چرا که هیپ هاپ همه را به خود جلب می‌کند و بر خلاف رقص کلاسک و سنتی که محدود به سن و نوع بدن است، هیپ هاپ می‎‌تواند توسط هر کسی با هر سنی و جنسی که می‌خواهد یاد بگیرد اجرا شود. همچنین این رقص به قدری زیبا و پر تحرک است که می‌توان آن را روی صحنه برای یک اجرای باشکوه یا در باشگاه با دوستان از آن لذت برد. امروزه تقریبا همه سبکی از آن در طول زندگی دیده می‌شود و تماشاس آن بسیار لذت‌بخش و سرگرم کننده است زیرا می‌تواند با ترکیبی از حرکات تیز و روان مخاطبان را مجذوب خود کند و این دلایل باعث شده است که به رقص محبوب در دنیا تبدیل شود.

موضوع رقص هیپ هاپ چیست؟

مانند هر شکل هنری هیپ هاپ نیز برای هر فرد معنای متفاوتی دارد. یکی از تاثیرگذاران اولیه هیپ هاپ ام سی کید لوسی که اشاره به بریک دنس دارد استو یکی از محبوب‌ترین جنبه‌های هیپ هاپ برای مبارزه با یکدیگر بدون درگیری نیز همین سبک است. آفریکا بامبات مردی است که با الهام از دی جی کول هرسی از هیپ هاپ در سازمان خود استفاده کرد تا به نوجوانان کمک کند تا از سبک زندگی باندهای مواد مخدر و خشونت خارج شوند و از فرهنگ برای خلق هنر استفاده کنند.

چه نوع کفشی و لباسی برای رقص هیپ هاپ منایب است؟

بیشتر رقصنده‌های  هیپ هاپ تمایل دارند که از کفش راحتی برای اجرای این رقص استفاده کنند و از کفش کتانی یا کفش اسکیت استفاده می‌کنند.

هیپ هاپ مانند رقص باله به دلیل این که به حرکات مختلف زیادی نیاز دارد به همین دلیل بسیاری از رقصندگان به جای شلوار اسپندکس از شلوار گشاد استفاده می‌کنند.

محبوب ترین رقص هیپ هاپ

پیاده روی ماه شاید محبوب‌ترین حرکت این رقص باشد. این رقص توسط پادشاه پاپ مایکل جکسون هنگام اجرای بیلی ژان در سال 1983 ایجاد شد. حرکت پیاده روی ماه بسیار زیبا و تحسین برانگیز است و به مخاطب حس خاصی را می‌دهد.

چه کسی هیپ هاپ را اختراع کرد؟

اولین دی جی بزرگ هیپ هاپ دی جی کول هرسی مهاجری 21 ساله بود که سیستم‌های صوتی عظیم جامائیکا را در مهمانی‌های داخل شهر معرفی کرد. او با استفاده از دو میزگرد بخش‌هایی از ضیط‌های قدیمی تر را با آهنگ‌های رقص محبوب ترکیب کرد تا موسیقی ایجاد کند.

ویژگی های اصلی رقص هیپ هاپ

این رقص شامل سبک های مختلف از جمله شکستن ، قفل کردن و ظاهر شدن است که در دهه 1970 توسط سیاه پوستان آمریکایی ابداع و تکامل یافت.

2 ویژگی بارز هیپ هاپ بداهه پردازی و سبک آزاد آن می‌باشد. فرهنگ هیپ هاپ از جمله از موسیقی جاز، راک و تپ و فرهنگ‎‌های آمریکایی و لاتین ساخته شده است. هیپ هاپ نوعی رقص بسیار پرانرژی و نشاط بخش است و توسط همه افراد در هر سن و جنسی اجرا می‌شود اما در بین جوانان از محبوبیت بالاتری برخوردار است. فرهنگ هیپ هاپ تحت تاثیر چهار عنصر مهم جوکی دیسکی، نقاشی دیواری( هنری )، ام سی( رپر ) و پسران و دختران است.

آموزش رقص هیپ هاپ بین همه مردم به‌خصوص جوانان خیلی رایج است و امروزه همه جوانان سعی در یادگیری آن دارند.

دیدگاه‌ها ۰